Competitors

STRONTIUM DOG

Andrew Fennel & Simon Redding

GBR – 43′ Tri

DRAMA QUEEN

Simon Baker & Dan Fellows

GBR – 39′ Cat – Dazcat 1150

SUENOS

Ruper Kidd & Darren Newton

GBR – 40′ Cat – Dazcat 1195

BACKLASH II

Tony Purser & Matthew Theobald

GBR – 38′ Cat

COLD FUSION RELOADED

Tim Wilson & Richard Haynes

35′ Tri – Dragonfly 35

PARADOX

Will Claxton & Matt Gill

GBR – 33′ Tri – Dazcat 10

ALLEZ VAN HEE

Tony Van Hee & Bob Beggs

GBR – 31′ Tri – Dazcat 9.2

FREEBIRD

Mike Wigmore & Grant Kelly

GBR – 31′ Tri – Corsair 31

WOLFIE’S TOY

Bartel Van Holsbeek & Veronique Dierick Xvisschers

BEL – 50′ Mono – Open 50

KINDNESS

Nicholas Booth & Jonathan Shingleton

GBR – 47′ Mono – Oyster 47

RAFIKI

Rein Amels & Ebe Docter

NED – 42′ Mono – Salona 42

ROARING FORTY

Andrew Magrath & David Pugh

GBR – 40′ Mono – Class 40

SOLO

Rune Aasberg & Arild Schei

NOR – 40′ Mono – Class 40

SPLIFF

Andrew Dawson & Jon McColl

GBR – 40′ Mono – Class 40

FUJIFILM

Alex Bennet & Malcolm Dickinson

GBR – 40′ Mono – Class 40

LIVEWIRE

Stuart Dodd & Ian Marshall

GBR – 40′ Mono – Class 40

sec HAYAI

Nico Budel & Jules Banffer

NED – 40′ Mono – Class 40

PHESHEYA RACING

Nick Leggat & Philippa Hutton-Squire

RSA – 40′ Mono – Class 40

SUNGARD FRONT ARENA

Marco Nannini & Paul Peggs

ITA – 40′ Mono – Class 40

ORCA

Richard Tolkien & Neil Brewer

GBR – 40′ Mono – Class 40

ROARING AGAIN

Hans Plas & Robin Verhoef

NED – 40′ Mono – Open 40

VIJAYA

Huib Swets & Anne Raangs

NEG – 40′ Mono – De Ridder 40

ROC

Desmond Hampton & Adrian Biggs

GBR – 40′ Mono – 40′ Sloop

SUMMERBIRD

David Southwood & Sebastian Southwood

GBR – 40′ Mono – Warrior 40

QUID NON

Nigel Philpott & Christian Jeffery

GBR – 40′ Mono – Swan 40

JBELLINO

Rob Craigie & Charles Allen

GBR – 40′ Mono – J122

THE SHED

Pip Hare & Phil Stubbs

GBR – 39′ Mono – Lightwave 395

GREYHOUND

Gerard Schalkwijk & Laura Engel

NED – 39′ Mono – Dehler 39SQ

BEYOND

Stuart McDonald & Angus Lawrence

GBR – 38′ Mono – Comfortina 38

ZEST

Adrian Bishop & Eric Bates

GBR – 38′ Mono – Sigma 38

ELIXIR

Flic Gabbay & Roger Barber

GBR – 38′ Mono – Elan 380

CHANGE OF COURSE

Keith Gibbs & Robin Tatum

GBR – 38′ Mono – C&C 115

THUNDER

John Fowler & Warwick Samuel

GBR – 37′ Mono – Mills 37

DING DONG

Christopher Rustom & Stephen Homeswood

GBR – 37′ Mono – Stewart 37

HOME RUN

John Goodchild & Mike Povey

37′ Mono – Westerly Typhooon

KRACKPOT

David Gebbett & Steve Lineker

GBR – 36′ Mono – Dehler 36 CWS

RUFFIAN

Pete McIntyre & Emma Nutt

GBR – 36′ Mono – Sigma 36

JANGADA TOO

Richard Palmer & Trevor Drew

35′ Mono – J109

JAGER

Dick Koopmans & Yolanda Cupido-Koopmans

NED – 35′ Mono – Koopmans 35

Q II

Mary Falk & Jerry Freeman

GBR – 35′ Mono – Pocock One Off

COMEDY OF ERRORS

Tony White & Sam White

GBR – 35′ Mono – HOD 35

SUROMA

Bill Graham & Robin Graham

35′ Mono – Starlight 35

KIPPER OF LONDON

John Corden & John Nash

GBR – 34′ Mono – Victoria 34

TAIKA

Chris Tibbs & Kim Vasey

GBR – 34′ Mono – J105

FLAIR 2

William Mumford & Ned Mumford

GBR – 34′ Mono – MG 335

KNIGHT’S CHALLENGE

Janet Sainsbury & John Futcher

GBR – 33′ Mono – Sigma 33

BLUQUBE

Katie Miller & Matthew Lingley

GBR – 33′ Mono – Figaro II

YOGO RACING IZARA

Oliver Young & Sam Goodchild

GBR – 33′ Mono – Figaro II

HOME OF JAZZ

Maarten Russchen & Harry Vogel

NED – 32′ Mono – Koopmans VQ32

STREAMLINE

Leslie Irvine & Andrew Wood

GBR – 32′ Mono – Koopmans VQ32

RICHARD HOUSE HOSPICE

Richard Lett & Sharon McMichael

GBR – 32′ Mono – Koopmans VQ32

RESOLUTE

Wave Crookes & David Flett

GBR – 32′ Mono – Contessa 32

FASTRAK VII

Nigel Colley & David Bowdler

GBR – 32′ Mono – Sunfast 3200i

SPIRIT

Richard Versteegh & Jac Sandberg

NED – 30′ Mono – Corby 30

SANTANA

Myles Perrin & Ashley Perrin

GBR – 30′ Mono – Capo 30

GRATIFIKATION

Richard Argent & Kevin Ashford

GBR – 29′ Mono – GK 29